NEWS

Densytometria kości. Jak wygląda badanie?

7 July 2020, Kategoria: MEDYCYNA LUDZKA

Densytometria to inaczej badanie gęstości kości. Jej przeprowadzenie pozwala na wykrycie osteoporozy w początkowym etapie rozwoju, a także określenie stopnia zaawansowania tej choroby oraz monitorowanie leczenia.

Istnieją pewne szczególne wskazania do densytometrii. Przed jej wykonaniem warto poznać szczegółowe informacje na temat tego badania oraz odpowiednio się do niego przygotować.

Badanie densytometryczne

Densytometria jest badaniem rentgenowskim, pozwalającym na oszacowanie zagrożenia złamaniami kości oraz dobranie odpowiedniego rodzaju terapii przeciw osteoporozie. W tym celu wykorzystywany jest densytometr, który mierzy ilość promieni przenikających przez kości. Metoda ta pozwala na określenie poziomu ich porowatości oraz kruchości. Informacje te są następnie przetwarzane przez detektor elektroniczny na dane liczbowe, które pozwalają lekarzowi na dokonanie oceny gęstości kości. Badanie to powinien wykonać każdy pacjent po 40. roku życia, w którego rodzinie występowała osteoporoza. Densytometria kości zalecana jest także profilaktycznie u kobiet po 50. i mężczyzn po 60. roku życia.

Wskazania i przygotowanie do badania gęstości kości

Poza czynnikami związanymi z wiekiem, do przeprowadzenia badania densytometrycznego istnieją także inne wskazania. Dotyczą one osób zmagających się np. z nadczynnością tarczycy, zespołem złego wchłaniania, niewydolnością nerek lub wątroby czy nieleczoną chorobą wrzodową. Inne wskazania to m.in. niska masa ciała, niewielka aktywność fizyczna, zbyt mała zawartość witaminy D i wapnia w diecie czy występowanie złamań w przeszłości. Densytometria kości nie wymaga specjalnych przygotowań. Pacjent powinien jedynie poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz występujących schorzeniach – np. o cukrzycy czy chorobach tarczycy. Konieczne jest również powiadomienie o fakcie wykonania badania tomograficznego na kilka tygodni przed densytometrią. W dniu badania nie powinno się też zażywać żadnych suplementów diety lub leków zawierających wapń.

Przebieg densytometrii

Badanie densytometryczne poprzedzone jest pomiarem wzrostu i masy ciała pacjenta. Należy zdjąć wszystko, co zawiera metal – np. biżuterię. Z reguły badaniu poddawane są kości najczęściej ulegające złamaniom w przebiegu osteoporozy. Należą do nich: szyjka kości udowej, odcinek lędźwiowy kręgosłupa, przedramię i nadgarstek. Podczas badania pleców lub bioder pacjent pozostaje w pozycji siedzącej. Nad fragmentem ciała przesuwane jest ramię aparatu emitującego promienie. Badanie trwa kilka minut, a po jego wykonaniu pacjent może od razu powrócić do normalnej aktywności. W przypadku małych dzieci lub osób niemogących samodzielnie współpracować z lekarzem, niezbędne może się okazać zastosowanie znieczulenia ogólnego.

Więcej na temat nowoczesnych form diagnostyki osteoporozy przeczytasz na stronie https://noraxmedical.pl/produkt/system-echos/.