NEWS

Metody zapobiegania osteoporozie

16 May 2019, Kategoria: MEDYCYNA LUDZKA

Osteoporoza to choroba kości, która rozwija się w następstwie obniżenia masy i jakości tkanki kostnej. Konsekwencja osteoporozy jest zwiększona podatność na złamania, które mogą wystąpić nawet przy niepozornych urazach. Choroba ta uzależniona jest od wielu czynników. Jak zapobiegać osteoporozie w skuteczny sposób?

Profilaktyka osteoporozy

Istotnym składnikiem gęstych i zdrowych kości jest wapń, który należy dostarczać do organizmu w odpowiedniej ilości. Dzienne zapotrzebowanie zależy od wieku. Dzieci poniżej 10. roku życia powinny przyjmować 800 mg tego pierwiastka, młodzież i osoby dorosłe 1000 mg, kobiety ciężarne, karmiące piersią, po menopauzie oraz osoby starsze – nawet 1500 mg.

Dieta bogata w wapń

Najlepszym źródłem wapnia jest jedzenie. Jego wysoką zawartość posiadają przetwory mleczne, np. sery, jogurty, kefir czy maślanka. Taka sama ilość pierwiastka występuje w wyrobach zarówno pełnotłustych, jak i odtłuszczonych. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, ponieważ niektóre produkty osłabiają wchłanianie wapnia. Dotyczy to zwłaszcza warzyw bogatych w kwas szczawiowy, np. szpinaku. Jeżeli jedzenie nie pokrywa całkowitego zapotrzebowania na wapń, można stosować odpowiednią suplementację.

Prawidłowy poziom witamy D i fosforu

Kluczową rolę w ochronie kości i przeciwdziałania osteoporozie odgrywa witamina D, która bierze udział w absorpcji wapnia. Do jej syntezy dochodzi pod wpływem ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne. Aby zapewnić optymalną podaż witaminy D, należy w okresie od czerwca do września przebywać na słońcu kilka razy w tygodniu – w zależności od karnacji oraz ilości pigmentu, od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

CZYTAJ WIĘCEJ: System EchoS – nowoczesna diagnostyka osteoporozy

Przez pozostałe miesiące roku, witaminę D powinno się suplementować. Jej źródłem może być również odpowiednia żywność. Występuje m.in. w rybach morskich, jajach, mleku i margarynie. Te same produkty zawierają również fosfor, który odpowiada za prawidłowe stężenie wapnia w organizmie i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy. Codziennie należy go przyjmować w dawce ok. 700-900 mg.

Aktywność fizyczna i profilaktyka złamań

Profilaktyka osteoporozy obejmuje również zadbanie o odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Obciążenie pozytywnie wpływa na budowę kości, które są w stanie udźwignąć większy ciężar. Brak aktywności prowadzi natomiast do osłabienia tkanki kostnej, a tym samym zwiększa podatność na złamania. Zalecana ilość ruchu to minimum 30 minut, ok. trzech razy w tygodniu. U osób starszych, elementem profilaktyki jest również eliminacja czynników ryzyka, które sprzyjają postępowaniu osteoporozy.

Jak przeciwdziałać osteoporozie?

Do najważniejszych metod zapobiegania osteoporozie należy również przeciwdziałanie potencjalnym upadkom i złamaniom. Działania te obejmują przystosowanie najbliższego otoczenia do potrzeb pacjenta oraz modyfikację jego stylu życia. Zalecane jest prawidłowe oświetlenie pomieszczeń, zlikwidowanie progów oraz zadbanie o dobrze dobrane obuwie. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, wskazany jest dobór odpowiednich szkieł korekcyjnych oraz używanie chodzików lub kul. W profilaktyce osteoporozy wykonuje się także ćwiczenia rehabilitacyjne, poprawiające równowagę pacjenta.