NEWS

Głowice USG

12 October 2020, Kategoria: MEDYCYNA LUDZKA Kategoria: WETERYNARIA

Głowice USG. Rodzaje i przeznaczenie ultrasonografów

USG to diagnostyczne badanie obrazowe, pozwalające na uwidocznienie narządów i tkanek ciała. Fale w aparacie ultrasonograficznym są wytwarzane i emitowane za pośrednictwem specjalnej głowicy, która generuje sygnał elektryczny i odbiera sygnał echa.

Sam ultrasonograf odpowiada jedynie za przetworzenie tych sygnałów na obraz. Istnieją różne rodzaje głowic USG, a każda z nich stosowana jest w nieco innych przypadkach.

Głowica liniowa

W ultrasonografii stosuje się głowice, które zbudowane są z umieszczonych na powierzchni roboczej niezależnych kryształów. Jeżeli ułożone są na linii prostej, głowica taka nazywana jest liniową. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w badaniach układu ruchu u ludzi i zwierząt, a nieco rzadziej także do diagnostyki narządów wewnętrznych oraz innych struktur – głównie tych położonych bardzo płytko. Głowice ultrasonograficzne liniowe zapewniają prostokątne pole widzenia, a także mogą posiadać różną częstotliwość. Nowoczesne modele gwarantują wysoką jakość uzyskiwanego obrazu ultrasonograficznego.

Głowica konweksowa

W głowicach typu convex, kryształy ułożone są w charakterystycznym łuku. Wyróżniają się dużym lub małym promieniem krzywizny oraz wachlarzowym polem widzenia. Ultrasonografy wyposażone w głowice typu konweksowego stosowane są tam, gdzie nie docierają głowice liniowe. Wykorzystuje się je m.in. w chirurgii, ginekologii, położnictwie, radiologii, urologii, nefrologii czy pulmonologii. Z ich zalet korzysta też ultrasonografia weterynaryjna, ze względu na możliwość obrazowania wątroby, śledziony, żołądka, serca czy jelit zwierzęcia.

Głowice USG konweksowe posiadają różną częstotliwość i oferują kilka podstawowych trybów obrazowania. W trybie B wizualizacja ma formę dwuwymiarowego przekroju, w której chwilowa wartość odebranego sygnału moduluje jaskrawość poszczególnych punktów obrazu. Takie rozwiązanie umożliwia diagnostykę narządów nieruchomych, np. w jamie brzusznej. Tryb M polega natomiast na odsłuchu echa z jednego kierunku w różnych chwilach czasowych, co wykorzystuje się w badaniach struktur ruchomych – np. wizualizacji ruchu serca.

Specjalistyczne głowice ultrasonograficzne

Producenci głowic ultrasonograficznych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom placówek medycznych, które poszukują dedykowanych rozwiązań dla swoich specjalizacji diagnostycznych. Dotyczy to np. urządzeń przeznaczonych do zastosowań sektorowych, laparoskopowych, śródoperacyjnych czy wolumetrycznych, a także dwupłaszczyznowych rektalnych modeli endowaginalnych. Nowoczesne głowice USG często wyposażane są w dodatkowy kanał biopsyjny, pozwalający na wykonywanie badań o profilu onkologicznym. Ma to szczególne znaczenie w przypadku placówek o tej specjalizacji, ze względu na istotne zwiększenie możliwości diagnostycznych.

 

CZYTAJ TAKŻE: Badanie USG. Jak działa ultrasonograf?