NEWS

Rodzaje USG. Najpopularniejsze badania wykonywane ultrasonografem

12 October 2020, Kategoria: MEDYCYNA LUDZKA Kategoria: Uncategorised

Badanie ultrasonograficzne to jedna z najpowszechniej stosowanych metod diagnostyki obrazowej. USG jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, dzięki czemu nie istnieją praktycznie żadne przeciwwskazania do jego wykonywania. Wyróżnić można różne rodzaje USG, a niektóre z nich przeprowadzane są szczególnie często.

USG jamy brzusznej

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej pozwala na ocenę stanu jej narządów, a tym samym wykrycie zmian i nieprawidłowości w ich budowie. Diagnostyka obrazowa umożliwia też rozpoznanie obecności płynów oraz różnych ciał obcych w jamie brzusznej. USG tego typu najczęściej wykonuje się w celu sprawdzenia stanu wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróż żółciowych, nerek, trzustki, śledziony, pęcherzu moczowego, gruczołu krokowego czy macicy. Głównym wskazaniem to przeprowadzenia tego badania są specyficzne dolegliwości bólowe w rejonie jamy brzusznej.

USG tarczycy

Badanie USG tarczycy to najprostsza metoda obrazowej diagnostyki tarczycy. Jego przeprowadzenie zalecane jest w przypadku powiększenia tego gruczołu lub przy podejrzeniu wystąpienia jakichkolwiek zmian w jej obrębie. USG tarczycy wykonuje się także wówczas, gdy badania hormonalne wykazują określone nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu. Procedura ta zalecana jest ponadto w celu dokonania oceny okolicznych węzłów chłonnych. Nowoczesne ultrasonografy można zastosować w przypadku pacjentów znajdujących się w różnym stanie klinicznym. Przeszkody nie stanowią nawet stany zapalne, choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedova, torbiele, wole guzowate czy nowotwory złośliwe.

 

USG serca

USG mięśnia sercowego nazywane jest również echem serca. Badanie to wykonuje się np. celem sprawdzenia budowy oraz pracy zastawek sztucznych lub naturalnych. Ultrasonografy sprawdzają się także w przypadku pomiaru pracy i wielkości komór serca czy grubości jego ścian. Badanie przeprowadzić można również w celu diagnostyki wad serca, sprawdzenia obecności płynu w worku osierdziowym czy występowania skrzeplin w jamach. USG serca wykonuje się głównie u osób z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, zapaleniem mięśnia sercowego, niewydolnością krążenia czy kardiomiopatią, a także u pacjentów po przebytym zawale.

USG piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi należy do najważniejszych praktyk profilaktycznych u kobiet. Nowoczesne ultrasonografy są w stanie wykryć zarówno łagodne, jak i jednoznacznie nowotworowe zmiany. Ich wczesne rozpoznanie zwiększa skuteczność leczenia. Kobiety w wieku 18-40 lat powinny wykonywać profilaktycznie badanie USG piersi raz w roku. Starszym pacjentkom ultrasonografia zalecana jest jako badanie uzupełniające do mammografii, ze względu na dużą zawartość tkanki włóknistej i gruczołowej w piersiach.

 

CZYTAJ TAKŻE: Badanie USG. Jak działa ultrasonograf?